Aktuality

Zdravá školní jídelna

Datum:

Projekt Zdravá školní jídelna

Jsme Zdravá školní jídelna

         Dovolte mi, abych Vás v krátkosti informovala o projektu „Zdravá školní jídelna“, do kterého se od roku 2017 zapojila i naše školní jídelna. Za vznikem projektu stojí odborníci na výživu ze Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s týmem hygieniků. Projekt podporuje také Ministerstvo zdravotnictví a školství.

      Výzkumy mluví jasně. Děti, které se stravují ve škole, méně často trpí nadváhou a obezitou. Jídelny navíc ovlivňují jejich chutě a návyky. Chceme zdravější dospělé? Naučme je zdravě jíst už v dětství.

      Záleží nám na tom, aby jídlo, které děti sní v naší škole a školce bylo opravdu zdravé, výživné a přitom chutné a vždy zaručeně čerstvé. Zapojení se do tohoto projektu zaručuje, že veškeré pokrmy vaříme a připravujeme z čerstvých surovin, bez přidání jakýchkoliv umělých ochucovadel. Klademe důraz na výběr surovin a na skladbu jídelníčku tak, aby měli děti dost zeleniny, ovoce a vlákniny, která je důležitá pro jejích zdravý růst a vývoj. Omezili jsme cukr a sůl, mléko neochucujeme vůbec, čaj ve většině případů taky ne, a když tak jen mírně. Jídlo dochucujeme bylinkami. S paní Novákovou chceme založit bylinkovou zahrádku, o kterou se nám pomohou starat samy děti, takže budeme mít bylinky k dispozici vždy čerstvé. Inspirujeme se a vracíme se k původním potravinám, naších babiček: pohanka, jáhly, kroupy, vločky a výrobky z nich, na které se neprávem zapomíná a je to velká škoda, protože jsou chutné a výživné. Na druhé straně se nebráníme ani „exotickým“ potravinám: kuskus, bulgur, těstoviny s přidáním zeleniny (rajčat, špenátu) a jiné, které bezpochyby obohatí a zatraktivní jídelníček. Některé pokrmy zahušťujeme moukou z různých druhů luštěnin atp.

      Víme, že některé děti mohou být na změnu jídelníčku citlivější, proto chceme změny zavádět postupně a ohleduplně. Tento projekt neznamená, že bychom nevařili i tradiční jídla, na která jsou děti zvyklé z domova, jen dáváme důraz na výběr potravin, ze kterých je vaříme a dbáme na použití maxima čerstvých, nijak předem neupravených potravin.

      Věřím, že nás pochopíte a pomůžete nám v tomto našem snažení svojí podporou. Jde nám přece všem o to, aby z naších dětí vyrostli zdraví lidé a to úzce souvisí s tím, co se v dětství naučí jíst!

 

Za kolektiv školní jídelny:

 Monika Brodíková

 

http://www.zdravaskolnijidelna.cz/

/galerie/zdrava-skolni-jidelna